logo horyzonty

 szare x4 pionowem 
 szare x4 pionowem 

 

 

Rocznica "Bydgoskiego Listopada"

18.11.2019

18 listopada 1956 zniszczono zagłuszarkę Radia Wolne Europa na Wzgórzu Dąbrowskiego... Zaczęło się niewinnie od przepychanki w kolejce do kasy kina Bałtyk. Interwencja milicji wywołała opór tłumu, który zaczął wznosić hasła popierające walczących wówczas o wolność Węgrów oraz protestujących wcześniej robotników Poznania. W patriotycznej manifestacji Bydgoszczanie dotarli na Wzgórze Dąbrowskiego gdzie po sforsowaniu ogrodzenia protestujący zniszczyli stację zagłuszającą - symbol cenzury i ograniczania informacji. Za swe czyny posypały się im wyroki... do 6 lat. Historia zatoczyła koło... pradziadek jednej z uczennic uczestniczącej w spacerze naukowym był organizatorem tych protestów. Za swoją postawę otrzymał wyrok 6 lat pozbawienia wolności. GK