logo horyzonty

 szare x4 pionowem 
 szare x4 pionowem 

 

 

Biblioteka

"Julianie! Miłość ci wszystko wybaczy..." - spotkanie w bibliotece

alt

Jesienne spotkanie naszego autorskiego projektu „Sekretnik Minionej Epoki” poświęcone było Julianowi Tuwimowi z okazji 130 rocznicy urodzin. Spotkania sekretnika mają formę lekcji otwartych w których uczestniczą uczniowie i nauczyciele. W bibliotece szkolnej ugościliśmy tym razem klasy: 1a, 2a, 2b, 3a, 3b, 2Ta i 2Tb.

Joanna Kotwicka i Barbara Włoch - Kasprowicz

Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek

alt

14 czerwca 2022r. odbyła się XIX edycja Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. W ramach akcji zorganizowaliśmy dla dzieci „Kącik Fryzjerski pod Chmurką”. Dziękujemy – Marysi, Klaudii, Julce, Paulinie, Izie i Emilce z klasy 2Ta.

Witamy nowy rok szkolny 2021/2022

Wakacje minęły i rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2021/2022. Pan Dyrektor przywitał nowych uczniów i przedstawił nowych nauczycieli, życząc wszystkim pomyślności i dużo zdrowia. 3 września wspólnie z klasą 2aP wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie". W tym roku czytaliśmy "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. W specjalnym liście na tę okazję Prezydent RP Andrzej Duda napisał:"To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji".

alt

alt

Sekretnik minionej epoki - Maria Konopnicka

alt

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości zorganizowaliśmy spotkanie online z cyklu „Sekretnik minionej epoki” poświęcone naszej polskiej poetce – Marii Konopnickiej z okazji 110 rocznicy śmierci. Naszym obchodom przyświecała idea: „czytanie książek to najładniejsza i najpożyteczniejsza postawa patriotyczna”. Dziękujemy za wspólne świętowanie klasom 1aP, 1TP i 3a.

J.K i B. W-K

Jesienne ogólnopolskie akcje promujące czytelnictwo

alt

4 września w ramach akcji Narodowego Czytania poznaliśmy tekst Balladyny i wzięliśmy udział w quizie tematycznym. Z kancelarii prezydenta otrzymaliśmy podziękowania i pamiątkowe wydanie dzieła Juliusza Słowackiego. Natomiast w początkach października dotarły do nas materiały w ramach Nocy Bibliotek. Tegorocznym hasłem akcji jest „Klimat na czytanie”. Postanowiliśmy, zorganizować grę w formie escape roomu pod tytułem „Korzenny świat – czyli historyczne wyprawy po przyprawy i ich globalne konsekwencje”. Rezultat naszej pracy poznacie wkrótce :) Jesienny bukiet przyniosła do biblioteki szkolnej klasa 1aP! Piękny!

Czytając - szukajcie pozytywnych wrażeń!

alt

Tęsknota dekadenta... - spotkanie czytelnicze

19.02.2020a

„Tęsknota dekadenta… Portret Kazimierza Przerwy – Tetmajera” to tytuł kolejnego spotkania czytelniczego z cyklu „Sekretnik minionej epoki”, które odbyło się 19.02.2020. Inspiracją były dla rocznice literackie związane z życiem naszego bohatera: 12 lutego minęła 155 rocznica urodzin Tetmajera, a 18 stycznia – 80 rocznica śmierci. W szkolnej bibliotece gościliśmy klasy: 1aG, 1bG, 1Tp, 1Tg, 1aP, 2a, 3a oraz 4Ta. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas z poezją. J.K. B.W-K.

19.02.2020

 

"Ten nieprawdopodobny Witkacy" - spotkanie z cyklu Sekretnik Minionej Epoki

24.10.19

Pierwsze spotkanie w tym roku szkolnym z cyklu „Sekretnik minionej epoki” poświęcone było Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi. Witkacy była nieprawdopodobnie twórczym artystą – malarzem, pisarzem, filozofem. Jego świat wciąż urzeka tajemnicą i indywidualizmem. W tym roku minęła 80 rocznica śmierci artysty. W naszym czwartkowym spotkaniu uczestniczyły klasy: 1aP, 1aG, 1Tp, 1bG, 2a, 2Ta oraz 4Ta. Dziękujemy!!    B.W-K, J.K.

Noc Bibliotek 2019

05.10.19

5 października odbyła się V Ogólnopolska Noc Bibliotek. W tegorocznej edycji uczestniczyło 1758 bibliotek w całej Polsce. W naszej szkolnej bibliotece w ramach akcji celebrowaliśmy obchody Roku Rembrandta i 350 rocznicę śmierci artysty. Mieliśmy okazję poznać prace tego genialnego malarza, rysownika, który stał się symbolem rozkwitu holenderskiej sztuki XVII wieku.      J.K. 

Narodowe Czytanie 2019

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie - Para Prezydencka zaproponowała do wspólnego czytania Nowele polskie. W specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda napisał: „Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.”

W szkolnej bibliotece czytaliśmy wspólnie z klasą 1Tg i 3Ta. Dziękujemy!

J.K. B.N. B.W.-K.

06.09.19

Spotkanie w bibliotece szkolnej

alt

„Plejada z Pikadora” to tytuł wiosennego spotkania z cyklu „Sekretnik minionej epoki”. Tym razem zgłębiliśmy losy Skamandrytów, a inspiracją były dla nas rocznice literackie:

Kazimierz Wierzyński – 50 rocznica śmierci (13.02.1969)

Jarosław Iwaszkiewicz – 125 rocznica urodzin (20.02.1894)

Jan Lechoń – 120 rocznica urodzin (13.03.1899)

Dziękujemy klasom 1Tb, 2a, 3a i 3Ta za inspirujące spotkanie w bibliotece szkolnej.

J. Kotwicka i B. Włoch – Kasprowicz

Spotkanie z cyklu "Sekretnik minionej epoki"

W świątecznej aurze spotkaliśmy się w bibliotece szkolnej na kolejnej odsłonie cyklu: „Sekretnik minionej epoki”. Bohaterem naszego spotkania był Adam Mickiewicz. Uczciliśmy w ten sposób nadchodzącą rocznicę urodzin wielkiego Polaka. Dziękujemy za obecność uczniom naszej szkoły! 

J. Kotwicka, B. Włoch - Kasprowicz

alt

Niezwykłe kobiety literatury i sztuki XX-lecia międzywojennego w bibliotece szkolnej

alt

W czwartkowy deszczowy dzień uczestniczyliśmy w spotkaniu literackim pt.: „Niezwykłe kobiety literatury i sztuki XX-lecia międzywojennego”. To kolejny temat z naszego cyklu „Sekretnik minionej epoki”, który realizujemy w bibliotece szkolnej. Dziękujemy za wspólne odkrywanie sekretów i jesienne czytanie.

J. Kotwicka, B. Włoch - Kasprowicz

alt

Narodowe Czytanie 2018

alt

W sobotnie przedpołudnie spotkaliśmy się w Czytelni Ogrodowej, by wspólnie poczytać w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości wybraną lekturą było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Pani Bożena Nowakowska odczytała nam również list od Pana Prezydenta, w którym znalazło się takie uzasadnienie wyboru powieści: „(…) W literaturze polskiej nie ma lepszego, pełniejszego, celniejszego obrazu tamtych przeżyć niż Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. (…) Wszystko to, co kłębiło się wówczas w duszach Polaków, odnajdujemy w tej książce – testamencie, apologii i przestrodze, którą u schyłku swego życia Żeromski pozostawił II Rzeczpospolitej”. Dziękujemy Sandrze, Sylwii, Paulinie, Kacperkowi oraz Dawidowi za wspólne piękne czytanie!

B. Nowakowska, B. Włoch – Kasprowicz, J. Kotwicka

alt

Salonik fryzjerski z bajeczką w tle

alt

12 czerwca 2018r. odbyła się XV Edycja Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. Podczas happeningu na Wyspie Młyńskiej urządziliśmy „Kącik fryzjerski z bajeczką w tle”. Na zielonej trawce, wśród bajkowych opowieści nasze uczennice tworzyły fantazyjne warkoczyki i malowały buźki dzieciom. Joasia Witkowska z kl. 3Ta i Rozalka Grygiel z kl. 1Ta zaśpiewały na scenie a Wiktoria Fac i Sandra Murawa odebrały dyplom z wyróżnieniem dla naszej szkoły. Dziękujemy pięknie klasie 1 Ta za przygotowanie saloniku fryzjerskiego.                                            J. Kotwicka D. Majewska

alt

Więcej artykułów…