logo horyzonty

 szare x4 pionowem 

 

 

Biblioteka

"Ten nieprawdopodobny Witkacy" - spotkanie z cyklu Sekretnik Minionej Epoki

24.10.19

Pierwsze spotkanie w tym roku szkolnym z cyklu „Sekretnik minionej epoki” poświęcone było Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi. Witkacy była nieprawdopodobnie twórczym artystą – malarzem, pisarzem, filozofem. Jego świat wciąż urzeka tajemnicą i indywidualizmem. W tym roku minęła 80 rocznica śmierci artysty. W naszym czwartkowym spotkaniu uczestniczyły klasy: 1aP, 1aG, 1Tp, 1bG, 2a, 2Ta oraz 4Ta. Dziękujemy!!    B.W-K, J.K.

Noc Bibliotek 2019

05.10.19

5 października odbyła się V Ogólnopolska Noc Bibliotek. W tegorocznej edycji uczestniczyło 1758 bibliotek w całej Polsce. W naszej szkolnej bibliotece w ramach akcji celebrowaliśmy obchody Roku Rembrandta i 350 rocznicę śmierci artysty. Mieliśmy okazję poznać prace tego genialnego malarza, rysownika, który stał się symbolem rozkwitu holenderskiej sztuki XVII wieku.      J.K. 

Narodowe Czytanie 2019

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie - Para Prezydencka zaproponowała do wspólnego czytania Nowele polskie. W specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda napisał: „Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.”

W szkolnej bibliotece czytaliśmy wspólnie z klasą 1Tg i 3Ta. Dziękujemy!

J.K. B.N. B.W.-K.

06.09.19

Spotkanie z cyklu "Sekretnik minionej epoki"

W świątecznej aurze spotkaliśmy się w bibliotece szkolnej na kolejnej odsłonie cyklu: „Sekretnik minionej epoki”. Bohaterem naszego spotkania był Adam Mickiewicz. Uczciliśmy w ten sposób nadchodzącą rocznicę urodzin wielkiego Polaka. Dziękujemy za obecność uczniom naszej szkoły! 

J. Kotwicka, B. Włoch - Kasprowicz

alt

Niezwykłe kobiety literatury i sztuki XX-lecia międzywojennego w bibliotece szkolnej

alt

W czwartkowy deszczowy dzień uczestniczyliśmy w spotkaniu literackim pt.: „Niezwykłe kobiety literatury i sztuki XX-lecia międzywojennego”. To kolejny temat z naszego cyklu „Sekretnik minionej epoki”, który realizujemy w bibliotece szkolnej. Dziękujemy za wspólne odkrywanie sekretów i jesienne czytanie.

J. Kotwicka, B. Włoch - Kasprowicz

alt

Salonik fryzjerski z bajeczką w tle

alt

12 czerwca 2018r. odbyła się XV Edycja Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. Podczas happeningu na Wyspie Młyńskiej urządziliśmy „Kącik fryzjerski z bajeczką w tle”. Na zielonej trawce, wśród bajkowych opowieści nasze uczennice tworzyły fantazyjne warkoczyki i malowały buźki dzieciom. Joasia Witkowska z kl. 3Ta i Rozalka Grygiel z kl. 1Ta zaśpiewały na scenie a Wiktoria Fac i Sandra Murawa odebrały dyplom z wyróżnieniem dla naszej szkoły. Dziękujemy pięknie klasie 1 Ta za przygotowanie saloniku fryzjerskiego.                                            J. Kotwicka D. Majewska

alt

Promujemy czytelnictwo!

alt

„Jak nie czytam jak czytam” – to ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo, która miała miejsce w piątek, 8 czerwca. Nasza biblioteka szkolna, jak i 2000 innych w całej Polsce wzięła w niej udział. Zorganizowaliśmy happening, który polegał na spontanicznych występach klasowych przygotowanych wspólnie z wychowawcami. Klasa 1a przygotowała fragment „Tanga” Sławomira Mrożka, klasa 2Ta zaprezentowała wiersz Jana Brzechwy „Na straganie”, a klasy 1Ta i 2a odegrały scenki kabaretowe. Było wesoło w przepięknej aurze „Czytelni Ogrodowej”. Naszymi szczególnymi gośćmi byli: Pani Anna Mackiewicz – Zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy i Pani Joanna Mostowska – Inspektor Referatu Zieleni i Ochrony Przyrody Urzędu Miasta Bydgoszczy. Na zakończenie spotkania upamiętniając obchody Roku Zbigniewa Herberta – Pani Anna Mackiewicz, Pani Hanna Kalaczyńska i Pan Dyrektor Andrzej Wojtyna odczytali dla nas wiersze poety. Dziękujemy za wspaniałe spotkanie!

J.Kotwicka

alt

alt

alt

Wspomnienie o Irenie Sendlerowej

alt

15 maja br. gościliśmy w naszej szkole uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 58 w Bydgoszczy. Przygotowaliśmy spotkanie czytelnicze pt.: "Wspomnienie o Irenie Sendlerowej". Dziękujemy serdecznie za pomoc i realizację uczniom: Sandrze Trojanowskiej i Patrycji Muszałowskiej z kl. 2Ta oraz Pawłowi Pacholewiczowi z kl. 3Ta.                               J.K.

alt

Ciekawostki z krainy bibliotek w "Czytelni Ogrodowej"

alt

Sezon wiosenny w naszej "Czytelni Ogrodowej" uważamy za otwarty! Pierwsze spotkanie czytelnicze z klasą 1Ta odbyło się 9 maja br. W słonecznej aurze, wśród zapachu kwitnących kwiatów rozmawialiśmy o ciekawostkach z krainy bibliotek. W ten sposób świętowaliśmy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Kolejne spotkanie zaplanowaliśmy - 15 maja br. i będzie to: "Wspomnienie o Irenie Sendlerowej". Zapraszamy serdecznie!                                                                                             J.Kotwicka, B. Włoch - Kasprowicz

Spotkanie na szczycie!

alt

W odniesieniu do fascynacji czytelniczych jakie podarował nam Adam Bielecki swoją książką „Spod zamarzniętych powiek” postanowiliśmy z klasą 1a zrobić tzw. „Akcję – Reakcję”. Wykonaliśmy fotografię i na spotkaniu autorskim z najpopularniejszym polskim himalaistą młodego pokolenia podarowaliśmy mu ją - życząc samych sukcesów i oczywiście deklaracją – „kibicujemy na maxa!” Dziękujemy klasie 1a za spontaniczną mobilizację! Adam Bielecki bardzo serdecznie Was pozdrawia! I naprawdę był miło zaskoczony!                   J.K. M.W. B.W.-K.

alt

Nałkowska kontra Dąbrowska - pojedynek w bibliotece

alt

W Dzień Kobiet w bibliotece szkolnej odbył się nietypowy pojedynek „Nałkowska kontra Dąbrowska”. W ramach cyklu „Sekretnik minionej epoki” zgłębiliśmy tajemnice obu pań. Te same lata twórczości, podobieństwa i różnice które zbudowały ciekawą opowieść dla klas 1Ta, 2a, 2Ta oraz 4Ta.                                              Dziękujemy za spotkanie J.K. B.W-K., M.W.

alt

Ach Wyspiański... "człowiek - zjawisko"!

alt

110 lat temu zmarł Stanisław Wyspiański - geniusz Młodej Polski, artysta wszechstronny, malarz, witrażysta, projektant wnętrz, dramaturg, reżyser, scenograf i poeta. Z tej okazji odbyła się dzisiejsza edycja cyklu: „Sekretnik minionej epoki”. Wspominaliśmy dorobek i życie artysty, bo jak mawiał o nim Józef Mehoffer, to „człowiek – zjawisko”… Dziękujemy za spotkanie klasom: 2a, 2Ta i 4Ta

J. Kotwicka, B. Włoch – Kasprowicz, M. Wolna

alt

Leśmianowe losy w bibliotece szkolnej

alt

Bohaterem dzisiejszego spotkania z cyklu: „Sekretnik minionej epoki” był Bolesław Leśmian. Odkryliśmy kolejne ciekawostki z życia poety i czytaliśmy jego utwory. W ten sposób uczciliśmy osiemdziesiątą rocznicę śmierci twórcy z pogranicza Młodej Polski i XX–lecia międzywojennego.

Dziękujemy za przybycie klasom: 1a i 3a.

J. Kotwicka, B. Włoch – Kasprowicz i M. Wolna

"Uparte serce Haśki" - spotkanie czytelnicze w bibliotece szkolnej

alt

Pierwszą tegoroczną odsłonę naszego cyklu: „Sekretnik minionej epoki” poświęciliśmy Halinie Poświatowskiej, upamiętniając tym samym, jej pięćdziesiątą rocznicę śmierci. Autorka słynnych liryków miłosnych urodziła się 9 maja 1935 roku w Częstochowie, a zmarła 11 października 1967 roku w Warszawie. Jako poetka zadebiutowała w 1956 roku na łamach "Gazety Częstochowskiej" - dlatego też zalicza się ją do "pokolenia Współczesności", choć ona sama nie identyfikowała się z żadną grupą literacką. Podczas spotkania poznaliśmy między innymi: fragmenty książki Kaliny Błażejowskiej pt.: "Uparte serce" i wiersze Poświatowskiej.

Dziękujemy za spotkanie klasom: 1a, 1ta, 2a, 2Ta, 3Ta i 4Ta

J. Kotwicka, B. Włoch – Kasprowicz, M. Wolna.

alt

Więcej artykułów…