logo horyzonty

 szare x4 pionowem 

 

 

Biblioteka

Opowieści z gór Ngong i powitanie lata

alt

„Miałam w Afryce farmę u stóp gór Ngong…” tak zaczyna się książka, którą dziś czytaliśmy w Czytelni Ogrodowej. Powieść „Pożegnanie z Afryką”, subtelna i pełna nastrojowej poetyki relacja życia w Kenii - Karen Blixen - została wydana w 1937 roku. W ekranizacji filmowej tej powieści w rolę baronowej wcieliła się brawurowo Meryl Streep. Na dzisiejszym naszym spotkaniu z cyklu „Sekretnik minionej epoki” poznaliśmy też książkę „Okrążyć słońce” - Pauli McLain, której bohaterką jest Beryl Markham, znajoma i w pewnym sensie rywalka Karen. W takim afrykańskim klimacie powitaliśmy lato…

Dziękujemy za spotkanie!

J. Kotwicka, B. Włoch – Kasprowicz, M. Wolna

alt

Święto wolnych książek

alt

13 czerwca br. kolejny już raz wzięliśmy udział w Ogólnopolskim Święcie Wolnych Książek. Przygotowaliśmy „Salonik fryzjerski z bajeczką w tle” dla najmłodszych uczestników miejskiego happeningu na Wyspie Młyńskiej. Idea uwalniania książek jest powszechna w naszej szkole, zbieramy woluminy przez cały rok na naszej bookcrossingowej półce, by późną wiosną uwalniać je razem z innymi w plenerze. Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książki i czytelnictwa, ruchoma, wirtualna biblioteka. Dziękujemy Juli Lisiewicz, Monice Wyrostek, Angelice Sosińskiej, Małgosi Frasz i Mateuszowi Ulatowskiemu z kl. 3Ta za stworzenie saloniku fryzjerskiego.

foto: www.bookcrossing.pl                                   J. Kotwicka, D. Majewska

alt

„Drobiazgi z podróżnej teki…” gawęda o Marii Konopnickiej w 175 rocznicę urodzin

alt

W dzisiejszym spotkaniu z cyklu „Sekretnik minionej epoki” w Czytelni Ogrodowej główną bohaterką była Maria Konopnicka. Przyglądając się jej biografii i losom na pewno można określić poetkę mianem „człowieka renesansu”. Ciekawa świata i ludzi, zaangażowana w sprawy społeczne, odnosząca sukcesy literackie, nieprzerwanie kontynuowała proces samokształcenia. W czasach współczesnych Maria kojarzona jest przede wszystkim z twórczością dla dzieci i obowiązkowymi lekturami, choć sama jej postać budzi zainteresowanie i wiele kontrowersji. W wiosennej tonacji wczytaliśmy się w gawędę o jej życiu na podstawie książki Pani Barbary Wachowicz pt.: „Siedziby wielkich Polaków”. Wspólne czytanie było cegiełką jaką dołożyliśmy do ogólnopolskiej akcji: „Jak nie czytam jak czytam”. Dziękujemy za obecność klasom 1a, 1Ta oraz 3Ta.

Joanna Kotwicka, Barbara Włoch – Kasprowicz, Magdalena Wolna

alt

Wiosna w "Czytelni Ogrodowej"

alt

Sezon wiosenny w "Czytelni Ogrodowej" uważamy za otwarty! Wspólnie z klasą 2a spędziliśmy popołudnie w naszej kwitnącej przestrzeni. Już wkrótce zrealizujemy kolejne przedsięwzięcia czytelnicze w ramach ogólnopolskich projektów:

31 maja dołożymy naszą cegiełkę do akcji "Jak nie czytam - jak czytam"

2 czerwca rozpoczniemy "Noc Bibliotek" 

13 czerwca spotkamy się na Wyspie Młyńskiej z okazji Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek

Już dziś serdecznie zapraszamy!!!

J.K.

IV Edycja Konferencji "Polak - Europejczyk - obywatel świata"

alt

24 kwietnia br. w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży zorganizowaliśmy IV edycję konferencji „Polak – Europejczyk – obywatel świata”. Hasłem przewodnim tegorocznej odsłony było: „Nie warto żyć życiem przez nas niepoznanym… - o potrzebie czytania młodego człowieka”, zaś priorytetem - popularyzacja książek i czytelnictwa. W ramach przedsięwzięcia zaplanowaliśmy cykl konkursów:

- konkurs multimedialny - „Literacka ojczyzna” – na film lub prezentację multimedialną dotyczącą rodzimych autorytetów z zakresu literatury;

- konkurs fotograficzny – „Z czytaniem mi do twarzy”;

- konkurs plastyczny – „Czytanie uskrzydla” – na plakat promując wartość czytania.

W roli prelegentów zaszczycili nas dziś:

- Pani Ewa Bedełek - Kierownik Wydziału Informacji i Wspomagania Placówek Oświatowych z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy. Wyróżniona Laurem Kujawsko-Pomorskiego Lidera Edukacji w 2016 roku. Jak również:

- Pani Jolanta Niwińska - popularyzatorka czytelnictwa, koordynatorka ruchu bookcrossingowego w Polsce, fundatorka FUNDACJI BOOKCROSSING POLSKA, inicjatorka i współorganizatorka corocznego Święta Wolnych Książek. Promująca polską literaturę i jej autorów na dalekim świecie.

alt

Nasze spotkanie uświetniła grupa teatralna z Niepublicznego Przedszkola Muminki -

pięknym, wzruszającym występem!

Oto lista nagrodzonych:

Konkurs plastyczny „Czytanie uskrzydla”:

I miejsce - Julia Kuszlis – Grygołowicz z Zespołu Szkół Handlowych

II miejsce - Katarzyna Dembek z Zespołu Szkół nr 1

III miejsce - Oskar Wiliński z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1

Wyróżnienia otrzymali:

Daria Dominika Tran Van z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1

Aleksandra Żarkowska z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych

Wiktoria Szproch oraz Mateusz Lengling z Zespołu Szkół Handlowych

alt

Konkurs fotograficzny „Z czytaniem mi do twarzy”:

I miejsce - Dorota Karczewska z Zespołu Szkół Ekonomiczno - Administracyjnych

II miejsce - Aleksandra Bojara z Zespołu Szkół Handlowych

III miejsce - Martyna Jurczak z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1

Wyróżnienia:

Luiza Rosińska i Paulina Rozniak z Zespołu Szkół Gastronomicznych

Patrycja Buchelt i Marta Szymańska z Zespołu Szkół Ekonomiczno – Administracyjnych

Monika Durzyńska i Julia Trela z Zespołu Szkół Handlowych

A także Eryk Zbrojewski z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1

alt

Konkurs multimedialny „Literacka ojczyzna”:

I miejsce zajął Kacper Górec z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1

II miejsce należy do Żakliny Jasińskiej z Zespołu Szkół Gastronomicznych

III miejsce – Ewa Najdowska z Zespołu Szkół nr 1

Wyróżnienia otrzymują:

Kamil Przystalski, Norbert Uselis, Mateusz Mazurczak,

Maciej Maciejewski i Grzegorz Zaćmiński

z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1

Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom, którzy uczestniczyli w naszej konferencji. Gratulujemy laureatom konkursów!

J.K.

"Leśmianowe losy" w Sekretniku Minionej Epoki

alt

Dzisiejsza odsłona naszego autorskiego projektu pt.: „Sekretnik minionej epoki” była poświęcona poecie Bolesławowi Leśmianowi. Nasz bohater był jednym z najwybitniejszych twórców Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Stworzył  własną koncepcję poezji, nadając nowe brzmienie i znaczenie słowom. Posługiwał się pięknym i barwnym językiem. Zaczytani w "Leśmianowych losach” wspólnie z uczniami klas: 1Ta, 2Ta oraz 4Tb uczciliśmy Międzynarodowy Dzień Poezji. Dziękujemy za miłe spotkanie.

J. Kotwicka i B. Włoch – Kasprowicz

alt

Afrykańskie opowieści

alt

15 marca br. w naszej szkole gościliśmy uczniów Szkoły Podstawowej im. Ziemi Pałuckiej w Królikowie. Zorganizowaliśmy specjalną prelekcję na temat Afryki. Nasi goście mieli okazję posłuchać opowieści o edukacji dzieci i pięknej przyrodzie Czarnego Lądu. Serdecznie dziękujemy za przemiłe odwiedziny.

Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem p. Joanną Kotwicką

Monika Wyrostek w etapie rejonowym Ogólnopolskiej Olimpiady Bibliologicznej i Informatologicznej!

alt

13 stycznia br. w II Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy odbył się etap rejonowy IV Edycji Olimpiady Bibliologicznej i Informatologicznej. Naszą szkołę reprezentowała uczennica Monika Wyrostek z kl. 3Ta. Udział w etapie rejonowym zapewniła sobie pisząc wspaniałą pracę w pierwszym etapie konkursu pt.: „Gdyby nie było książek to… Moje wyobrażenia o świecie bez literatury”. Zasadniczym celem Olimpiady Bibliologicznej i Informatologicznej, organizowanej przez Katedrę Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Łódzkiego, najstarszą placówkę akademicką kształcącą bibliotekarzy i specjalistów informacji w Polsce, jest popularyzacja czytelnictwa, a także rozszerzenie zainteresowań uczestników Olimpiady o sprawy związane z książką i informacją. Należy do nich zaliczyć aspekty gromadzenia, udostępniania, jakościowej oceny informacji, prawa własności intelektualnej, dokumentowania pracy naukowej itp. Od uczestników Olimpiady oczekuje się poszerzonej wiedzy z zakresu bibliologii i informatologii. Gratulujemy Monice i życzymy dalszych sukcesów!       J.Kotwicka

Spotkania świateczne

alt

Adwent i święta Bożego Narodzenia przywołują w pamięci każdego z nas wspomnienia z lat dziecinnych. Dlatego też, grudniowe (21.12.br.) spotkanie z cyklu: „Sekretnik minionej epoki” poświęciliśmy tradycjom świątecznym. Na przestrzeni wieków zwyczaje ludowe i obrzędy różnych wyznań, narodowości i kręgów kulturowych nawarstwiały się, splatały ze sobą, łączyły w przedziwne formy. Jedne z nich stopniowo zanikały i do nowszych czasów dotrwały jedynie w formie szczątkowej, inne wzbogacały się i rozrastały. Antyczne, pogańskie zwyczaje zespoliły się z chrześcijańskimi, a każdy naród zabarwił je specyficznymi cechami własnej kultury i nadał im własną treść. Czytając książkę Hanny Szymanderskiej pt.: „Polskie tradycje świąteczne” zagłębiliśmy się w historię tych wyjątkowych świąt. Dziękujemy za miłe spotkanie klasom: 1a, 1Ta, 2Ta oraz 4Tb. J.K. B.W.K. M.W. 

Spotkanie z cyklu: "Sekretnik minionej epoki"

alt

W kolejnej odsłonie naszego szkolnego projektu, pod nazwą: „Sekretnik minionej epoki” uczciliśmy 100 rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza. Uczniowie klas: 1Ta, 2a oraz 4Tb wysłuchali ciekawostek z życia pisarza, które przygotowaliśmy m.in. na podstawie gawędy pani Barbary Wachowicz. Założeniem naszego projektu jest idea wspólnego czytania, odkrywanie nietuzinkowych historii z dziedziny literatury i sztuki. Kolejne nasze spotkanie odbędzie się w grudniu, zapraszamy serdecznie. J.K. B. W.K. M.W.

Spotkanie autorskie z pisarką Martą Gruszczyńską

alt

W dniu 26 października uczniowie klas: 1a, 2Ta oraz 4Tb uczestniczyli w spotkaniu literackim z pisarką młodego pokolenia - panią Martą Gruszczyńską. Autorka opowiedziała o swojej najnowszej książce "Czekolada z rodzynkami" i emocjach jakie towarzyszą przy tworzeniu dzieła. Opowieść, bardzo mocno osadzona we współczesnych realiach, spodoba się zarówno ludziom młodym, jak i ich rodzicom. Bo zarówno uczucia, jak i poczucie humoru bohaterów książki wywołają uśmiech u każdego czytelnika – niezależnie od wieku. Jesteśmy szczęśliwi, ponieważ nasza szkolna biblioteka - dzięki uprzejmości autorki - wzbogaciła się o dwie nowe książki. Dziękujemy!          J.K.

"Czytelnia Ogrodowa" - start!

alt

alt

Fundatorami naszej "Czytelni Ogrodowej" są: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Miasto Bydgoszcz. W ramach naszego projektu dokanaliśmy nasadzenia roślin i zabezpieczenia przed porą zimową. Wszyscy włączyli się do wspólnej pracy: uczniowie klasy 2a oraz 1Ta, panie z obsługi szkoły: pani Mirka i pani Krysia, a także pan Henryk - woźny. Nadzorowała nasze prace pani Dyrektor. Już dziś panujemy wiosenne spotkania z książką dla mieszkańców naszego miasta. Wszystkim serdecznie dziękuję za dotychczasową pomoc.

J. Kotwicka

  alt

Czytanie jest nam bliskie!

alt

10 czerwca 2016 roku o godzinie 10.00 w całej Polsce rozpoczęła się niecodzienna akcja masowego publicznego czytania. Szkoły, biblioteki i inne instytucje miały okazję wziąć udział w ustanowieniu rekordu czytania w jednym momencie. Do ogólnopolskiego sukcesu dołożyliśmy nasza cegiełkę i udowodniliśmy, że czytanie książek jest nam bliskie! Dziękujemy uczniom zaangażowanym w nasz happening oraz nauczycielom, którzy okazali nam nieocenione wsparcie! Jesteście świetni!

Samorząd Uczniowski i J. Kotwicka

alt

Noc Bibliotek również u nas!

alt

4 czerwca br. odbyła się kolejna już edycja Nocy Bibliotek.

Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury. Tegoroczne hasło akcji to Wolno czytać! Wolno, bo czytanie powinno być naszym wyborem. Nas, wolnych ludzi, którzy czytają, co chcą, co lubią, co im się podoba, co ich porusza, co im się przyda, co ich wzbogaca. Wolno, bo dobra literatura uświadamia nam naszą wolność jako ludzi i nasze prawo wyboru sposobu życia, wartości i obecności w życiu publicznym. Wolno także dosłownie – uważnie, smakując słowa i zdania, namyślając się nad sensem tego, co czytamy, bez pośpiechu, w którym normalnie konsumujemy teksty i dni naszego życia.

Nasza akcja promująca to wydarzenie odbyła się podczas festynu rodzinnego na osiedlu Wilczak – Jary. Urządziliśmy czytelnię pod chmurką z bajkami afrykańskimi. Na kocyku dzieci malowały ilustracje do książeczek czytanych przez rodziców i nauczycieli. Z pięknych kolorowych obrazków powstał album, który pozostanie pamiątką w szkolnej bibliotece. Dziękujemy za mile spędzony czas!                   J.K

alt


Więcej artykułów…