logo horyzonty

 szare x4 pionowem 

 

 

Biblioteka

Spotkanie na szczycie!

alt

W odniesieniu do fascynacji czytelniczych jakie podarował nam Adam Bielecki swoją książką „Spod zamarzniętych powiek” postanowiliśmy z klasą 1a zrobić tzw. „Akcję – Reakcję”. Wykonaliśmy fotografię i na spotkaniu autorskim z najpopularniejszym polskim himalaistą młodego pokolenia podarowaliśmy mu ją - życząc samych sukcesów i oczywiście deklaracją – „kibicujemy na maxa!” Dziękujemy klasie 1a za spontaniczną mobilizację! Adam Bielecki bardzo serdecznie Was pozdrawia! I naprawdę był miło zaskoczony!                   J.K. M.W. B.W.-K.

alt

Nałkowska kontra Dąbrowska - pojedynek w bibliotece

alt

W Dzień Kobiet w bibliotece szkolnej odbył się nietypowy pojedynek „Nałkowska kontra Dąbrowska”. W ramach cyklu „Sekretnik minionej epoki” zgłębiliśmy tajemnice obu pań. Te same lata twórczości, podobieństwa i różnice które zbudowały ciekawą opowieść dla klas 1Ta, 2a, 2Ta oraz 4Ta.                                              Dziękujemy za spotkanie J.K. B.W-K., M.W.

alt

Ach Wyspiański... "człowiek - zjawisko"!

alt

110 lat temu zmarł Stanisław Wyspiański - geniusz Młodej Polski, artysta wszechstronny, malarz, witrażysta, projektant wnętrz, dramaturg, reżyser, scenograf i poeta. Z tej okazji odbyła się dzisiejsza edycja cyklu: „Sekretnik minionej epoki”. Wspominaliśmy dorobek i życie artysty, bo jak mawiał o nim Józef Mehoffer, to „człowiek – zjawisko”… Dziękujemy za spotkanie klasom: 2a, 2Ta i 4Ta

J. Kotwicka, B. Włoch – Kasprowicz, M. Wolna

alt

Leśmianowe losy w bibliotece szkolnej

alt

Bohaterem dzisiejszego spotkania z cyklu: „Sekretnik minionej epoki” był Bolesław Leśmian. Odkryliśmy kolejne ciekawostki z życia poety i czytaliśmy jego utwory. W ten sposób uczciliśmy osiemdziesiątą rocznicę śmierci twórcy z pogranicza Młodej Polski i XX–lecia międzywojennego.

Dziękujemy za przybycie klasom: 1a i 3a.

J. Kotwicka, B. Włoch – Kasprowicz i M. Wolna

"Uparte serce Haśki" - spotkanie czytelnicze w bibliotece szkolnej

alt

Pierwszą tegoroczną odsłonę naszego cyklu: „Sekretnik minionej epoki” poświęciliśmy Halinie Poświatowskiej, upamiętniając tym samym, jej pięćdziesiątą rocznicę śmierci. Autorka słynnych liryków miłosnych urodziła się 9 maja 1935 roku w Częstochowie, a zmarła 11 października 1967 roku w Warszawie. Jako poetka zadebiutowała w 1956 roku na łamach "Gazety Częstochowskiej" - dlatego też zalicza się ją do "pokolenia Współczesności", choć ona sama nie identyfikowała się z żadną grupą literacką. Podczas spotkania poznaliśmy między innymi: fragmenty książki Kaliny Błażejowskiej pt.: "Uparte serce" i wiersze Poświatowskiej.

Dziękujemy za spotkanie klasom: 1a, 1ta, 2a, 2Ta, 3Ta i 4Ta

J. Kotwicka, B. Włoch – Kasprowicz, M. Wolna.

alt

Opowieści z gór Ngong i powitanie lata

alt

„Miałam w Afryce farmę u stóp gór Ngong…” tak zaczyna się książka, którą dziś czytaliśmy w Czytelni Ogrodowej. Powieść „Pożegnanie z Afryką”, subtelna i pełna nastrojowej poetyki relacja życia w Kenii - Karen Blixen - została wydana w 1937 roku. W ekranizacji filmowej tej powieści w rolę baronowej wcieliła się brawurowo Meryl Streep. Na dzisiejszym naszym spotkaniu z cyklu „Sekretnik minionej epoki” poznaliśmy też książkę „Okrążyć słońce” - Pauli McLain, której bohaterką jest Beryl Markham, znajoma i w pewnym sensie rywalka Karen. W takim afrykańskim klimacie powitaliśmy lato…

Dziękujemy za spotkanie!

J. Kotwicka, B. Włoch – Kasprowicz, M. Wolna

alt

Święto wolnych książek

alt

13 czerwca br. kolejny już raz wzięliśmy udział w Ogólnopolskim Święcie Wolnych Książek. Przygotowaliśmy „Salonik fryzjerski z bajeczką w tle” dla najmłodszych uczestników miejskiego happeningu na Wyspie Młyńskiej. Idea uwalniania książek jest powszechna w naszej szkole, zbieramy woluminy przez cały rok na naszej bookcrossingowej półce, by późną wiosną uwalniać je razem z innymi w plenerze. Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książki i czytelnictwa, ruchoma, wirtualna biblioteka. Dziękujemy Juli Lisiewicz, Monice Wyrostek, Angelice Sosińskiej, Małgosi Frasz i Mateuszowi Ulatowskiemu z kl. 3Ta za stworzenie saloniku fryzjerskiego.

foto: www.bookcrossing.pl                                   J. Kotwicka, D. Majewska

alt

„Drobiazgi z podróżnej teki…” gawęda o Marii Konopnickiej w 175 rocznicę urodzin

alt

W dzisiejszym spotkaniu z cyklu „Sekretnik minionej epoki” w Czytelni Ogrodowej główną bohaterką była Maria Konopnicka. Przyglądając się jej biografii i losom na pewno można określić poetkę mianem „człowieka renesansu”. Ciekawa świata i ludzi, zaangażowana w sprawy społeczne, odnosząca sukcesy literackie, nieprzerwanie kontynuowała proces samokształcenia. W czasach współczesnych Maria kojarzona jest przede wszystkim z twórczością dla dzieci i obowiązkowymi lekturami, choć sama jej postać budzi zainteresowanie i wiele kontrowersji. W wiosennej tonacji wczytaliśmy się w gawędę o jej życiu na podstawie książki Pani Barbary Wachowicz pt.: „Siedziby wielkich Polaków”. Wspólne czytanie było cegiełką jaką dołożyliśmy do ogólnopolskiej akcji: „Jak nie czytam jak czytam”. Dziękujemy za obecność klasom 1a, 1Ta oraz 3Ta.

Joanna Kotwicka, Barbara Włoch – Kasprowicz, Magdalena Wolna

alt

Wiosna w "Czytelni Ogrodowej"

alt

Sezon wiosenny w "Czytelni Ogrodowej" uważamy za otwarty! Wspólnie z klasą 2a spędziliśmy popołudnie w naszej kwitnącej przestrzeni. Już wkrótce zrealizujemy kolejne przedsięwzięcia czytelnicze w ramach ogólnopolskich projektów:

31 maja dołożymy naszą cegiełkę do akcji "Jak nie czytam - jak czytam"

2 czerwca rozpoczniemy "Noc Bibliotek" 

13 czerwca spotkamy się na Wyspie Młyńskiej z okazji Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek

Już dziś serdecznie zapraszamy!!!

J.K.

IV Edycja Konferencji "Polak - Europejczyk - obywatel świata"

alt

24 kwietnia br. w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży zorganizowaliśmy IV edycję konferencji „Polak – Europejczyk – obywatel świata”. Hasłem przewodnim tegorocznej odsłony było: „Nie warto żyć życiem przez nas niepoznanym… - o potrzebie czytania młodego człowieka”, zaś priorytetem - popularyzacja książek i czytelnictwa. W ramach przedsięwzięcia zaplanowaliśmy cykl konkursów:

- konkurs multimedialny - „Literacka ojczyzna” – na film lub prezentację multimedialną dotyczącą rodzimych autorytetów z zakresu literatury;

- konkurs fotograficzny – „Z czytaniem mi do twarzy”;

- konkurs plastyczny – „Czytanie uskrzydla” – na plakat promując wartość czytania.

W roli prelegentów zaszczycili nas dziś:

- Pani Ewa Bedełek - Kierownik Wydziału Informacji i Wspomagania Placówek Oświatowych z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy. Wyróżniona Laurem Kujawsko-Pomorskiego Lidera Edukacji w 2016 roku. Jak również:

- Pani Jolanta Niwińska - popularyzatorka czytelnictwa, koordynatorka ruchu bookcrossingowego w Polsce, fundatorka FUNDACJI BOOKCROSSING POLSKA, inicjatorka i współorganizatorka corocznego Święta Wolnych Książek. Promująca polską literaturę i jej autorów na dalekim świecie.

alt

Nasze spotkanie uświetniła grupa teatralna z Niepublicznego Przedszkola Muminki -

pięknym, wzruszającym występem!

Oto lista nagrodzonych:

Konkurs plastyczny „Czytanie uskrzydla”:

I miejsce - Julia Kuszlis – Grygołowicz z Zespołu Szkół Handlowych

II miejsce - Katarzyna Dembek z Zespołu Szkół nr 1

III miejsce - Oskar Wiliński z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1

Wyróżnienia otrzymali:

Daria Dominika Tran Van z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1

Aleksandra Żarkowska z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych

Wiktoria Szproch oraz Mateusz Lengling z Zespołu Szkół Handlowych

alt

Konkurs fotograficzny „Z czytaniem mi do twarzy”:

I miejsce - Dorota Karczewska z Zespołu Szkół Ekonomiczno - Administracyjnych

II miejsce - Aleksandra Bojara z Zespołu Szkół Handlowych

III miejsce - Martyna Jurczak z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1

Wyróżnienia:

Luiza Rosińska i Paulina Rozniak z Zespołu Szkół Gastronomicznych

Patrycja Buchelt i Marta Szymańska z Zespołu Szkół Ekonomiczno – Administracyjnych

Monika Durzyńska i Julia Trela z Zespołu Szkół Handlowych

A także Eryk Zbrojewski z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1

alt

Konkurs multimedialny „Literacka ojczyzna”:

I miejsce zajął Kacper Górec z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1

II miejsce należy do Żakliny Jasińskiej z Zespołu Szkół Gastronomicznych

III miejsce – Ewa Najdowska z Zespołu Szkół nr 1

Wyróżnienia otrzymują:

Kamil Przystalski, Norbert Uselis, Mateusz Mazurczak,

Maciej Maciejewski i Grzegorz Zaćmiński

z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1

Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom, którzy uczestniczyli w naszej konferencji. Gratulujemy laureatom konkursów!

J.K.

"Leśmianowe losy" w Sekretniku Minionej Epoki

alt

Dzisiejsza odsłona naszego autorskiego projektu pt.: „Sekretnik minionej epoki” była poświęcona poecie Bolesławowi Leśmianowi. Nasz bohater był jednym z najwybitniejszych twórców Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Stworzył  własną koncepcję poezji, nadając nowe brzmienie i znaczenie słowom. Posługiwał się pięknym i barwnym językiem. Zaczytani w "Leśmianowych losach” wspólnie z uczniami klas: 1Ta, 2Ta oraz 4Tb uczciliśmy Międzynarodowy Dzień Poezji. Dziękujemy za miłe spotkanie.

J. Kotwicka i B. Włoch – Kasprowicz

alt

Afrykańskie opowieści

alt

15 marca br. w naszej szkole gościliśmy uczniów Szkoły Podstawowej im. Ziemi Pałuckiej w Królikowie. Zorganizowaliśmy specjalną prelekcję na temat Afryki. Nasi goście mieli okazję posłuchać opowieści o edukacji dzieci i pięknej przyrodzie Czarnego Lądu. Serdecznie dziękujemy za przemiłe odwiedziny.

Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem p. Joanną Kotwicką

Monika Wyrostek w etapie rejonowym Ogólnopolskiej Olimpiady Bibliologicznej i Informatologicznej!

alt

13 stycznia br. w II Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy odbył się etap rejonowy IV Edycji Olimpiady Bibliologicznej i Informatologicznej. Naszą szkołę reprezentowała uczennica Monika Wyrostek z kl. 3Ta. Udział w etapie rejonowym zapewniła sobie pisząc wspaniałą pracę w pierwszym etapie konkursu pt.: „Gdyby nie było książek to… Moje wyobrażenia o świecie bez literatury”. Zasadniczym celem Olimpiady Bibliologicznej i Informatologicznej, organizowanej przez Katedrę Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Łódzkiego, najstarszą placówkę akademicką kształcącą bibliotekarzy i specjalistów informacji w Polsce, jest popularyzacja czytelnictwa, a także rozszerzenie zainteresowań uczestników Olimpiady o sprawy związane z książką i informacją. Należy do nich zaliczyć aspekty gromadzenia, udostępniania, jakościowej oceny informacji, prawa własności intelektualnej, dokumentowania pracy naukowej itp. Od uczestników Olimpiady oczekuje się poszerzonej wiedzy z zakresu bibliologii i informatologii. Gratulujemy Monice i życzymy dalszych sukcesów!       J.Kotwicka

Spotkania świateczne

alt

Adwent i święta Bożego Narodzenia przywołują w pamięci każdego z nas wspomnienia z lat dziecinnych. Dlatego też, grudniowe (21.12.br.) spotkanie z cyklu: „Sekretnik minionej epoki” poświęciliśmy tradycjom świątecznym. Na przestrzeni wieków zwyczaje ludowe i obrzędy różnych wyznań, narodowości i kręgów kulturowych nawarstwiały się, splatały ze sobą, łączyły w przedziwne formy. Jedne z nich stopniowo zanikały i do nowszych czasów dotrwały jedynie w formie szczątkowej, inne wzbogacały się i rozrastały. Antyczne, pogańskie zwyczaje zespoliły się z chrześcijańskimi, a każdy naród zabarwił je specyficznymi cechami własnej kultury i nadał im własną treść. Czytając książkę Hanny Szymanderskiej pt.: „Polskie tradycje świąteczne” zagłębiliśmy się w historię tych wyjątkowych świąt. Dziękujemy za miłe spotkanie klasom: 1a, 1Ta, 2Ta oraz 4Tb. J.K. B.W.K. M.W. 

Więcej artykułów…