logo horyzonty

 szare x4 pionowem 
 szare x4 pionowem 

 

 

Szkoła Otwarta i Tolerancyjna

7 sezon programu miejskiego "Szkoły Otwartej i Tolerancyjnej" i nasze pierwsze sukcesy

altUroczyste rozpoczęcie VII sezonu programu miejskiego „Szkoła Otwarta i Tolerancyjna” odbyło się w piątek - 17 listopada. Hasło tej edycji brzmi: „Druga strona lustra”. Nawiązuje do skupiania się na ludziach, którzy znajdują się po symbolicznej drugiej stronie lustra. Inspiracją do tego są przygody baśniowej „Alicji z Krainy Czarów” autorstwa Lewisa Carrolla. Szkoła Otwarta i Tolerancyjna działa już siedem lat. Dzięki temu międzyszkolnemu programowi skierowanemu do uczniów bydgoskich szkół udało się stworzyć standardy równego traktowania w Bydgoszczy. W programie jesteśmy od samego początku, a w tym sezonie nasi uczniowie maja już pierwsze sukcesy:

II miejsce drużynowo zdobyliśmy w konkursie „Muszkieterowie”,

a indywidualnie Ania Giersz z kl. 1c zdobyła II miejsce w konkursie plastycznym „Zniekształcony świat”. GRATULUJEMY!

https://otwarta.bydgoszcz.pl/konferencja-2023/

link do artykułu:

https://bydgoszczinformuje.pl/szkola-otwarta-i-tolerancyjna-bydgoscy-uczniowie-beda-poznawac-drugiego-czlowieka-przez-alicje-w-krainie-czarow-zdjecia/

alt

VI edycja projektu miejskiego Szkoła Otwarta i Tolerancyjna - 1 półrocze 2022/2023

alt

W ramach VI edycji projektu miejskiego Szkoły Otwartej i Tolerancyjnej w pierwszym półroczu roku szkolnego 2022/2023 wzięliśmy udział w następujących akcjach:

- 9 grudnia w konkursie na argumenty „Tropiciele”, nasza drużyna – Julia Pawlak i Emilia Dolska z kl. 3Ta - zajęła 1 miejsce; https://otwarta.bydgoszcz.pl/tropiciele-vi/

- 19 grudnia w debacie „Hyde Park – Złota Gałąź”spotkanie odbyło się z okazji setnej rocznicy publikacji słynnej książki Jamesa Frazera „Złota Gałąź”, tematem debaty były wartości tkwiące u źródeł całego człowieczeństwa, wpisane niejako w DNA homo sapiens. Reprezentująca nas Ola Hadrych z kl. 3Ta z wystąpieniem pt.: „Jakie elementy powtarzają się w mitologiach i religiach na całym świecie?” zajęła 3 miejsce. https://otwarta.bydgoszcz.pl/zlota-galaz/

Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne projektowe wyzwania!

alt

Szkoła Otwarta i Tolerancyjna - 5 lat!

alt

15 czerwca br. odbyła się Gala Liderów 5. sezonu projektu „Szkoła otwarta i tolerancyjna”, podczas której wręczono nagrody KOSTKA dla bydgoskich liderów samorządności i tolerancji. Nagrody zostały przyznane w 6 kategoriach: kreatywność, otwartość, samorządność, tolerancja, kooperacja i aktywność. Wśród wyróżnionych był nasz uczeń - Jakub Tadrowski z kl. 3Tg. Jako szkoła zdobyliśmy srebrny certyfikat – dla 10 najbardziej aktywnych w bieżącym roku szkolnym oraz złoty certyfikat – dla 10 najbardziej aktywnych szkół w ciągu 5 lat trwania projektu. Certyfikaty z rąk Prezydenta Miasta Bydgoszczy – Pana Rafała Bruskiego odebrał wicedyrektor szkoły - Pan Kazimierz Łepek. Celem programu Szkoła Otwarta i Tolerancyjna było stworzenie wspólnej platformy działań dla bydgoskiej społeczności uczniowskiej, promujących postawę tolerancji i otwartości na ludzi bez względu na pochodzenie, rasę, wygląd, poglądy, wyznanie oraz status społeczny i materialny.

https://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/szkola-otwarta-i-tolerancyjna-swietuje-5-urodzin/

Gala SOiT 2021

alt

17 września w I Liceum Ogólnokształcącym spotkaliśmy się na gali wręczenia nagród KOSTKA 2021 i Certyfikatów Specjalnych SOiT dla najbardziej zaangażowanych szkół w projekcie miejskim Szkoła Otwarta i Tolerancyjna za rok 2020 i 2021. Pan Dyrektor z rąk Pani Iwony Waszkiewicz – Zastępcy Prezydenta Miasta Bydgoszczy odebrał dwa certyfikaty specjalne a Kasia Zaradzka z klasy IVTB otrzymała nagrodę w kategorii: kooperacja. Gratulujemy! I czekamy na kolejny sezon SOiT, o którym wkrótce opowie już nowo wybrany Samorząd Uczniowski.

III edycja projektu miejskiego Szkoła Otwarta i Tolerancyjna

alt

Jesteśmy na ostatniej prostej do zakończenia III edycji projektu miejskiego „Szkoły Otwartej i Tolerancyjnej”. Poprzednie dwie edycje zakończyliśmy w finałowej 10 szkół bydgoskich - najbardziej aktywnych i zaangażowanych (z 80 biorących udział). Miło nam poinformować, że i w tym roku znajdujemy się w ścisłej 10 i tą edycję również zakończymy specjalnym certyfikatem Szkoły Otwartej i Tolerancyjnej! Ogromna to zasługa wszystkich, którzy brali z nami udział w różnych akcjach przez cały rok szkolny. Jednym z ostatnich konkursów był konkurs piosenki „Wieża Babel”. Na samym początku roku szkolnego wylosowaliśmy kulturę japońską – więc Anna i Marta z kl.3a miały nie lada wyzwanie – zaśpiewać po japońsku! Japońska muzyka to nie tylko harmonia dźwięków, ale też staranna sceniczna kompozycja, w której ogromną rolę odgrywają stroje i teatralny wizerunek artystów. W ramach konkursu „Wirtualny szef kuchni” - Emilia i Natalia z kl. 3a zaprezentowały danie kuchni japońskiej - sushi. 17 lipca odbędzie się „Gala w plenerze”, podczas której nasze laureatki odbiorą nagrody:

Konkurs plastyczny „Mapa tolerancji V - Arka Noego” – Ola z kl. 4Ta – 1 miejsce

Konkurs kulinarny „Wirtualny szef kuchni” – Emilia i Natalia z kl. 3a – 1 miejsce

Konkurs muzyczny „Wieża Babel” – Anna i Marta z kl. 3a – 1 miejsce

GRATULUJEMY!                                       J.K.

"Młodzieżowy Hyde Park II"

19.12.19

18 grudnia Kasia i Marta z klasy 3a reprezentowały naszą szkołę w debacie dla młodzieży „Młodzieżowy Hyde Park II”. Kasia zaprezentowała wystąpienie pt.: „Wolność jako najwyższa wartość”. Debata odbyła się w ramach miejskiego projektu „Szkoła Otwarta i Tolerancyjna”. Więcej można zobaczyć na stronie SOiT:

https://otwarta.bydgoszcz.pl/mlodziezowy-hyde-park-ii-ucieczka-od-wolnosci/

Konkurs miejski - "Tropiciele III"

06.12.2019

6 grudnia odbyła się w naszej szkole konkurs miejski „Tropiciele III” w ramach projektu Szkoła Otwarta i Tolerancyjna. 18 drużyn w 3 kategoriach wiekowych uczestniczyło w turnieju „tropienia nie–faktów”. Naszą szkołę reprezentowali: Nicola, Ewelina i Hubert z kl. 2Ta. Byli debiutantami w tej rozgrywce miejskiej i zajęli 4 miejsce! Gratulujemy! Dziękujemy serdecznie za pomoc w organizacji konkursu: Anecie, Kasi, Wiktorii, Agacie, Natalii i Marysi z kl. 2Tb, Annie i Marcie z kl. 3a oraz Kubie z kl. 1bG!-J.K.

Gra terenowa „Beautiful Mind II: Światy Równoległe”

25.10.19a

W piątek nasza drużyna współtworzyła grę terenową „Beautiful Mind II: Światy Równoległe”. Gra odbyła się w ramach miejskiego projektu Szkoła Otwarta i Tolerancyjna. Świetnie wykonane zadanie!!! Dziękujemy: Marcie i Anie z klasy 3a, Kasi i Wiktorii z klasy 2Tb, Majce i Hubertowi z klasy 2Ta oraz Kubie z klasy 1Bg!- J.K.

25.10.19

Szkoła Otwarta i Tolerancyjna - 3 sezon!

13.09.2019

W piątek 13.09 uczestniczyliśmy w konferencji inaugurującej, trzeci już sezon - projektu miejskiego Szkoła Otwarta i Tolerancyjna. Podczas uroczystej gali zapoznaliśmy się z nowymi zadaniami oraz odbyło się losowanie do festiwalu kultur, który odbędzie się w maju. Reprezentował nas Martin z kl. 3a i wylosował kulturę japońską. Mamy zatem trochę czasu aby w stylu japońskim przygotować nasze stoisko i fryzury na wiosenny finał. J

Nasza szkoła otwarta i tolerancyjna!

10.06.19

10 czerwca w Sali konferencyjnej Zawiszy odbyła się uroczysta gala podsumowująca 2 edycję miejskiego projektu „Szkoła Otwarta i Tolerancyjna”. W bieżącym roku szkolnym w ramach projektu zrealizowaliśmy ponad 20 akcji i konkursów. Wszystkie nasze działania sprawiły, że spośród 59 szkół biorących udział tegorocznej edycji, byliśmy w złotej dziesiątce szkół najbardziej zaangażowanych. Podczas uroczystego podsumowania Pan dyrektor odebrał z rąk Pani Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta „Specjalny Certyfikat Szkoły Otwartej i Tolerancyjnej”. Natomiast Ola z kl. 3Ta otrzymała wyróżnienie w konkursie „Symbole wolności”. Dziękujemy wszystkim uczniom zaangażowanym w działania projektu!-J.K.

Kolejne działania w ramach Szkoły Otwartej i Tolerancyjnej

07.06.19a

7 czerwca w Wyższej Szkole Bankowej odbyły się dwa kolejne przedsięwzięcia w ramach miejskiego projektu Szkoła Otwarta i Tolerancyjna:

1. Spotkanie w ramach klubu dyskusyjnego „Demos Kratos”, którego gościem był pan Ireneusz Nitkiewicz – Radny Rady Miasta Bydgoszczy.

Zagadnieniami, nad którymi dyskutowali młodzi ludzie było: Co oznacza wolność poglądów, sumienia i wyznania? Czym kończy się łamanie demokracji i praw człowieka?

W spotkaniu wzięli udział: Maja i Hubert z klasy 1Ta oraz Sandra z kl. 2Ta.

2. Młodzieżowy Hyde Park, czyli wystąpienia na temat najważniejszych wartości według młodych ludzi, zakończone tezą poddawaną pod głosowanie.

Nasz referat dotyczący współpracy międzynarodowej przedstawiła Sandra a teza, którą poddała pod głosowanie brzmiała: „Czy współpraca międzynarodowa zaczyna się od najmniejszego gestu na rzecz ulepszenia świata?” Odpowiedzi uczestników wyglądały następująco: tak 92%. nie 8%- J.K.

07.06.19

„Tropem geniuszy” – gra edukacyjna

05.06.19a

5 czerwca w ramach projektu miejskiego Szkoła Otwarta i Tolerancyjna odbyła się gra edukacyjna „Tropem geniuszy” w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy.

Celem zabawy było ukazanie, że:

- geniusz nie ma rasy, płci, narodowości, poglądów ani wyznania

- na obecny stan naszej cywilizacji mieli wpływ ludzie z różnych epok i kręgów kulturowych

- w wielu kulturach i krajach powtarzają się archetypy, motywy wspólne dla całej ludzkości

- tak naprawdę wszyscy ludzie, choć tacy różni, w gruncie rzeczy są tacy sami!

Lista geniuszy obecnych podczas zwiedzania instalacji: Arystoteles, Awicenna,David Bowie,Winston Churchill, Leonardo da Vinci, Albert Einstein, Elżbieta II, Beniamin Franklin, Mahatma Gandhi, Hypatia, John Lennon, Konfucjusz, Michał Anioł, Musashi, Isaac Newton, Jack Nicholson, Fryderyk Nietzsche, Ignacy Jan Paderewski, Pablo Picasso, Pitagoras, Platon, Shakira, Raymond Smullyan, Sokrates, William Szekspir, Wolter.

Uczniowie, którzy reprezentowali naszą szkołę: Paulina, Patrycja, Ola, Kasia, Natalia, Emilia, Marta, Anna i Martin z kl. 2a. Dziękujemy!-J.K.

Festiwal Kultur - Szkoła Otwarta i Tolerancyjna

31.05.19

31 maja na Wyspie Młyńskiej odbył się Festiwal Kultur. Podczas tego wydarzenia 36 bydgoskich szkół wystawiło ekspozycje poświęcone kulturom z całego świata – współczesnym i minionym. Na zwiedzających czekało mnóstwo atrakcji: znakomicie wyposażone stoiska, przebrani aktorzy, tematyczne rekwizyty, spora dawka wiedzy oraz scena, na której prezentowali się przedstawiciele poszczególnych cywilizacji. Nas reprezentowała Roksana z kl. 1Tb oraz Anna i Marta z kl. 2a. Nie zabrakło też konkursów oraz spontanicznej wytańczonej „Belgijki” i tańca w kręgu.

Festiwal Kultur odbył się jako część II Bydgoskich Uczniowskich Spotkań Humanistycznych BUSH przygotowywanych przez biuro projektu Szkoły Otwartej i Tolerancyjnej. W ciągu dwóch lat działalności Szkoła Otwarta i Tolerancyjna przygotowała 50 akcji i imprez miejskich, w których wzięło udział kilka tysięcy osób z 80 bydgoskich szkół. Nasza szkoła jest częścią tej szczególnej inicjatywy! Dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom i nauczycielom!-J.K.

31.05.19a 

Drugie spotkanie klubu dyskusyjnego Demos Kratos

12 marca uczestniczyliśmy w drugim spotkaniu klubu „Demos Kratos”, działającego w ramach projektu miejskiego „Szkoła Otwarta i Tolerancyjna”. Gościem debaty był radny Rady Miasta – pan Paweł Bokiej, a rozmawialiśmy o ideałach w polityce. W dyskusji wzięli udział uczestnicy klubu dyskusyjnego: Maja i Hubert z kl. 1Ta oraz Daria i Sandra z kl. 2Ta.-J. Kotwicka

alt

Więcej artykułów…