logo horyzonty

 szare x4 pionowem 
 szare x4 pionowem 

 

 

Szkolny Klub Historyczny

100 lat temu przeprowadzono reformę walutową - nasze działania upamiętniające tę rocznicę

alt

Po odzyskaniu niepodległości odrodzone państwo polskie spotykało wiele trudności. Aby je rozwiązać przeprowadzono 100 lat temu m.in. reformą walutową. Utworzono Bank Polski i wprowadzono nową walutę – 1 złoty polski. Autorem reformy był profesor Władysław Grabski, którego 150. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Upamiętniliśmy te wydarzenia organizując:

• rywalizację międzyklasową w układaniu tematycznych puzzli o reformie walutowej 1924 (konkurencję zdeklasowały klasy 2 TB i 2 TA)

• konkurs szkolny – przygotowanie strony tytułowej gazety z artykułem prasowym o wyżej wymienionych rocznicach (gratulacje dla Julii Zielińskiej z klasy 2 TB)

Turniej „puzzlowy” mimo walorów merytorycznych okazał się świetną okazją do integracji zespołowej i dobrej zabawy

Spacer integracyjno – naukowy po Bydgoszczy w rocznicę nadania praw miejskich

alt

Skąd nazwa ulicy „Mennica”? Dlaczego wyspa jest „Młyńska”? Który budynek jest najstarszy w mieście? Gdzie jest cerkiew a gdzie była synagoga? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas spaceru integracyjno – naukowego po Bydgoszczy w rocznicę nadania praw miejskich. Towarzyszył nam uśmiech i piękna pogoda

Ich historia jest naszym dziedzictwem...

81 lat temu, 19 kwietnia 1943 r. wybuchło powstanie w getcie warszawskim. „AkcjaŻonkile” przywraca pamięć o tych wydarzeniach.

Powstanie i wojnę przeżyła zaledwie garstka Żydówek i Żydów. Wśród nich był Marek Edelman i to właśnie od jego gestu – składania każdego 19 kwietnia żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta – wziął się symbol akcji. Nasze żonkile nawiązują do tej tradycji. Żonkile są wyrazem naszej pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo.

GK

alt

Rok NATO i JFTC w naszej szkole

Rada Miasta zdecydowała, że rok 2024 będzie rokiem NATO i JFTC. To podkreślenie roli Bydgoszczy jako „polskiej stolicy NATO”. W tym roku minęło 25 lat od przyjęcia Polski do Paktu Północoatlantyckiego. Obchodzimy w tym roku również 20.rocznicę powstania Centrum Szkolenia Sił Połączonych (Joint Force Training Centre).

O celach, organizacji i funkcjonowaniu NATO oraz roli Polski w Pakcie Północnoatlantyckim opowiedzieli reprezentujący JFTC nasi Goście tj. pani Aneta Urbańska oraz ppłk armii francuskiej Philippe Teppaz Misson.

alt

Zwycięstwo Martyny w wojewódzkim konkursie recytatorskim!

W Delegaturze IPN w Bydgoszczy odbył się półfinał X Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek obozu KL Ravensbrück”.

W rywalizacji wzięło udział kilkanaście osób z województwa kujawsko-pomorskiego. Miło nam oznajmić, że Martyna Maciejczak z naszej szkoły (klasa III TB) odniosła jednomyślne zwycięstwo przepięknie interpretując „Mały pokoik” Grażyny Chrostowskiej oraz fragment „I boję się snów” Wandy Półtawskiej.

Ogromne gratulacje!!!

Nagrodą główną jest wyjazd do Niemiec oraz odwiedzenie Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück.

G.K


alt

Rocznica wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku - uroczystości miejskie

19 marca 1981 roku doszło do wydarzeń zwanych później „kryzysem bydgoskim” lub „prowokacją bydgoską”. Zazwyczaj kojarzymy tę datę z brutalną pacyfikacją udziału działaczy Solidarności w Wojewódzkiej Radzie Narodowej. W uroczystości upamiętniającej walkę o sprawiedliwość i godność wzięli udział przedstawiciele województwa, miasta, IPN oraz bydgoskich szkół. Wysłuchaliśmy okolicznościowego wykładu i rozmowy wojewody Michała Sztybla z Janem Rulewskim, uczestnikiem wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku.

Dziękujemy również uczennicom, które szukały miejsc związanych z wydarzeniami 1981 roku.

alt

alt

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych

Szkolny konkurs upamiętniający Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych wygrała Alicja Lewandowska (klasa III TB). Święto to obchodzimy 6 marca. W 2012 roku ustanowił je Parlament Europejski, by upamiętniać osoby, które w XX wieku z narażeniem życia przeciwstawiały się reżimom totalitarnym. Każdy z nas może odkryć w sobie Sprawiedliwego…

alt

Historia regionalna jest w nas

O wojnie i jej ofiarach, bohaterach najczęściej mówimy z punktu widzenia państwa i narodu… Zapominamy częstokroć o perspektywie regionalnej. Aby pamięć o lokalnych bohaterach, miejscach i wydarzeniach była żywa w naszej społeczności zaprosiliśmy do szkoły pracowników naukowych z bydgoskiego IPN.

alt

Poznaliśmy ppor. Leszka Białego szefa łączności Okręgu Pomorze Armii Krajowej Po wyzwoleniu Bydgoszczy w 1945 został torturowany i zamordowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa prawdopodobnie 3 marca 1945 roku. Miał zaledwie 26 lat. Postać odważnego oficera w rocznicę jego tragicznej śmierci niezwykle interesująco przybliżył nam dr Krzysztof Osiński bydgoskiego IPN. Dziękujemy Emilii, Dominice, Alinie, Zofii i Mateuszowi za zapalenie zniczy na grobie naszego Bohatera.

alt

Drugie spotkanie poświęcone było przywróceniu pamięci regionalnej o istnieniu w czasie II wojny światowej niemieckiego obozu przesiedleńczego w Smukale. Świadomość o nim nie zachowała się w stopniu wystarczającym. Aby to zmienić dr Mateusz Maleszka przedstawił młodzieży warunki życia więźniów, brak odpowiedzialności za zbrodnie sprawców oraz funkcjonowanie obozu.

alt

GK

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku. Data święta, wyznaczona na 27 stycznia, upamiętnia wyzwolenie przez oddziały Armii Czerwonej w 1945 r. niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz - obecnie jednego z najważniejszych Miejsc Pamięci o Zagładzie.

alt

Bydgoszcz wraca do Polski - 104 rocznica.

Odzyskanie niepodległości wiążemy z rokiem 1918… Nie jest to precyzyjne, bowiem miasta Pomorza i Kujaw wróciły do Polski dopiero w pierwszych tygodniach 1920 roku. Opóźnienie wynikało z ustaleń międzynarodowych. Radość mieszkańców Bydgoszczy i całego regionu była ogromna. Na ten czas, czas powrotu, czekano prawie 150 lat…

Powrót Bydgoszczy do Macierzy uczciliśmy zapoznaniem się z wystawą IPN pt. „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza”. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918–1920”.

alt

alt

Dodatkowo uczennice zaprezentowały ważne historycznie miejsca naszego miasta przygotowując okolicznościowe fotografie.

GK

alt

"Dziewięciu z Wujka" - pamięci ofiarom stanu wojennego w Polsce


Za trzy dni zabiją ludzi

Tak po prostu przed kopalnią

Mundurowa kukła powie

Że zginęli znowu ludzie

Przecież tak już chyba było

Czy wciąż musi być tak samo

O tym, że zabili ludzi

Znowu będą mówić „grudzień"

Jan Krzysztof Kelus, Elegia grudniowa

„Dziewięciu z Wujka” to przedstawienie upamiętniające ofiary stanu wojennego. Celem inscenizacji było przybliżenie tragicznej historii czasu stanu wojennego, poprzez ukazanie indywidualnych losów poległych dziewięciu górników, wskutek pacyfikacji KWK Wujek. Za poparcie swoją obecnością naszych działań dziękujemy zastępcy Prezydenta Bydgoszczy Michałowi Sztyblowi, dr. Tomaszowi Ceranowi (IPN Delegatura w Bydgoszczy) oraz st.wizytatorowi Adamowi Wnorowskiemu (Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy)

Przedstawienie nie odbyłoby się bez zaangażowania i ogromnej chęci pracy zespołu przygotowującego tj. Emilii, Dominiki, Martyny, Julii, Zuzanny (II TB), Emilii i Mariusza (II TA) oraz Martyny (III TA). Wielkie gratulacje dla Was.

Na kształt spotkania miało wpływ Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Dziękujemy dyrektorowi tej instytucji, panu Robertowi Ciupie, za wsparcie realizacji przedstawienia.

G.K

alt

alt

alt

Ogólnopolski Projekt Krokus kolejny rok z nami

II wojna światowa to śmierć kilkudziesięciu milionów ludzi… ale szczególnie bolesna jest śmierć dzieci. Największy konflikt w historii ludzkości pozbawił życia około 1.5 miliona dzieci jako ofiar Holokaustu. Posadzone przez nas cebulki krokusów są symbolem naszej pamięci o Nich. Od wielu lat uczestniczymy w ogólnopolskim Projekcie Krokus upowszechnianym przez Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie.

alt

Nasze uczennice w 8. Młodzieżowej Konferencji Historycznej

Ponad dwa wieki temu podjęto próbę reformowania polskiego szkolnictwa. Działalność Komisji Edukacji Narodowej wywarła znaczący wpływ na nasze szkolnictwo... Nasze uczennice: Emilia, Kaja, Olga wraz z delegacjami innych szkół wzięły udział w 8. Młodzieżowej Konferencji Historycznej z przewodnim mottem "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie." Spotkanie upamiętniało rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. Niezwykły głos/spojrzenie młodych ludzi czym jest szkoła dziś i jaka mogłaby być... Niezwykle cenne spotkanie. Dziękujemy organizatorom tj. VII LO i VIII LO za zaproszenie

alt

Z wizytą w Instytucie Pamięci Narodowej

W dniu 13.11.2023 klasa IV TA odwiedziła Delegaturę IPN w Bydgoszczy. Wysłuchaliśmy wykładu kierownika pionu edukacyjnego IPN w Bydgoszczy Mirosława Sprengera o historii i przebiegu Krwawej Jesieni 1939 roku. Następnie zwiedziliśmy archiwum Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Poznaliśmy tu rodzaje zbiorów oraz zasady przechowywania i korzystania z nich. Dziękujemy kierownictwu IPN z możliwość uczestniczenia w tych zajęciach.alt

G. Kacprzak

Więcej artykułów…