Wycieczka szkolna do Szklarskiej Poręby

6 grudnia w mikołajkowy poranek wyruszyliśmy na wycieczkę szkolną do Szklarskiej Poręby. Dotarliśmy na miejsce ok. godz. 17.00, po zakwaterowaniu i kolacji udaliśmy się na wieczorny spacer.

Następnego dnia wyruszyliśmy do Leśnej. W zakolu rzeki Kwisy wznosi się majestatycznie zamek Czocha, tam czekał na nas przewodnik pan Piotr Kucznir, który oprowadził nas po jednym z najpiękniejszych i najbardziej zagadkowych zamków w Polsce. Poznaliśmy tajne przejścia, sekretne podwójne ściany, korytarze oraz zapadnię w Komnacie Książęcej. Pan Piotr opowiedział nam historię unikatowych eksponatów odnalezionych w tym średniowiecznym obiekcie m.in.: maszyny chłodzącej z podziemi zamkowych, aparatu tlenowego z 1916 roku i maszyny deszyfrującej o kryptonimie „Ryba Miecz”. Pełni wrażeń ruszyliśmy w drogę powrotną do schroniska. Zatrzymaliśmy się przy wodospadzie Szklarki, gdzie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Wieczorem po kolacji zorganizowaliśmy teleturniej, w którym zwyciężyła drużyna: Daria Nawrocka, Arno Gill i Dawid Trocki z kl. 1Ta.

Ostatni dzień spędziliśmy w Muzeum „Gross – Rosen” – Miejscu Pamięci ofiar niemieckiego nazizmu. Głównym zadaniem Muzeum jest zabezpieczenie pozostałości hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Rogoźnicy i upowszechnianie wiedzy historycznej dotyczącej KL Gross – Rosen i jego filii. Na obszarze 44 hektarów można zobaczyć część więźniarską i tzw. Oświęcimską oraz historyczny kamieniołom - miejsce niewolniczej pracy więźniów. W budynku bramy obozowej i głównym pawilonie, dawnej kantynie SS mieszczą się wystawy stałe obrazujące historię obozu i tragiczne losy więźniów. W sali projekcyjnej obejrzeliśmy film dokumentalny i uczestniczyliśmy w warsztatach: „Chcieliśmy normalnie żyć… - biografie więźniów KL Gross – Rosen”. Poruszająca lekcja historii skłoniła nas do głębokiej i moralnej refleksji.

Dzień zakończyliśmy w Karpaczu. Część wycieczkowiczów spędziła czas w parku wodnym „Tropikana” a pozostali uczniowie zwiedzili centrum miasteczka. Wieczorem wróciliśmy do schroniska w Szklarskiej Porębie a następnego dnia rano wyruszyliśmy w drogę powrotną do Bydgoszczy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas!!!                        J. Kotwicka, J. Pawlewicz, B. Włoch - Kasprowicz