Wycieczka szkolna w ramach projektu "Poznaj Polskę"

W dniach od 15 do 17 czerwca byliśmy na wycieczce szkolnej w ramach projektu „Poznaj Polskę”. Pierwszego dnia zwiedziliśmy tereny Stoczni Gdańskiej, wystawę czasową „Stocznia – Człowiek. Przemysł. Miasto” oraz wystawę stałą w Europejskim Centrum Solidarności, poświęconą historii Solidarności i zmianom, jakie dokonały się pod jej wpływem w Europie Środkowej i Wschodniej. Wieczorem spacerowaliśmy gdańską starówką.

Następny dzień rozpoczęliśmy od wyjazdu na Westerplatte. Poznaliśmy jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli polskiego oporu przed atakiem hitlerowców we wrześniu 1939 roku. Kolejnym punktem lekcji historii, której nie wolno zapomnieć - była wizyta w Muzeum II Wojny Światowej. Sercem tego muzeum jest wystawa główna, zajmująca powierzchnię ponad 5 tys. m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Wśród eksponatów zobaczyć można m. in. brytyjską kurtkę typu Battle Dress, która należała do polskiego lotnika w służbie Wielkiej Brytanii, egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma, listy pisane na korze brzozy w łagrze i pamiątki po żołnierzach zamordowanych w Katyniu.

Ostatni dzień wycieczki to wyjazd do Gdyni. Czy wiecie, że miasto może być Pomnikiem Historii? I tak stało się w przypadku Gdyni, która rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 lutego 2015 roku stała się Pomnikiem Historii. Spacerowaliśmy nabrzeżem Kościuszkowskim, widzieliśmy Dar Pomorza i ORP Błyskawicę. To była udana, ciekawa, pełna dobrych wspomnień wycieczka. Dziękujemy!