Obchody Święta Rozejmu

Od ponad 10 lat młodzież Zespołu Szkół nr 1 dba o estetykę kwatery żołnierzy francuskich na Cmentarzu Starofarnym. W minioną sobotę 11 listopada jak co roku delegacja naszej szkoły wraz z zastępcą prezydenta Bydgoszczy Michałem Sztyblem i żołnierzami francuskimi bydgoskiego Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO złożyła kwiaty na mogile 23 Francuzów. W uroczystości wzięliśmy udział na zaproszenie płk. Vincenta Despres’a.

W pamięci Polaków i Francuzów 11 listopada jest dniem szczególnie ważnym. We Francji 11-ego listopada obchodzona jest Rocznica Rozejmu czyli dzień pamięci o ofiarach wojen. Na Cmentarzu Starofarnym pochowani są jeńcy z wojny francusko-pruskiej. Wszyscy, znani z nazwiska i przydziałów służbowych, zmarli w Bydgoszczy w niemieckiej niewoli na przełomie 1870 i 1871 roku.

Grzegorz Kacprzak