logo horyzonty

 szare x4 pionowem 

 

 

"Człowieka można przemocą ugiąć, ale nie można go zniewolić"

27.10.2019

„Prze­moc nie jest oz­naką siły, lecz słabości….” - te słowa wygłosił Jerzy Popiełuszko – kapelan warszawskiej „Solidarności” i obrońca praw człowieka w Polsce Ludowej, ale przede wszystkim kapłan i błogosławiony kościoła katolickiego. W 1.poł lat 80. XX wieku ksiądz Jerzy aktywnie wspierał „Solidarność” organizując Msze za Ojczyznę, rozdział darów przywożonych z zagranicy, wspierał prześladowanych i skrzywdzonych przez system komunistyczny. 19 października 1984 roku został zamordowany przez trzech funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL. Postać księdza Jerzego w rocznicę Jego śmierci przybliżyła dla klasy IV ta i III Ta dr Katarzyna Maniewska, pracownik Biura Edukacji Narodowej IPN.               GK, HK